Почетна

Воздухопловците денес се собраа на Стенковец

Print PDF

Воздухопловни моделеари,љубители на воздухопловството,ентузијасти,денес се собраа на спортскиот аеродром "Стенковец" во Скопје.

Ќе се претстават со свои модели на електро потон и со мотори со внатрешно согорување,макети,гумењари.

Од Охрид замина екипа  во состав Димитар Димитров и Александар Јосифоски.На нивниот штанд ќе ги претстват новите елиси што се произведени во Охрид,модели на гумењари од бапза и депрон.

Оваа манифестација на модеалари и конструктори ќе претставува поттик за развој на воздухопловното моделарсто во нашава земја во кои има многу поклоници на ова интересно хоби.

На организаторите им посакуваме а да имаат убав ден,без ветер,но и многу учесници.

 

Ја произведовме првата моделарска елиса на Балканот

Print PDF

Конечно пред вас е првата моделарска  елиса произведена на Балканот.Ја направивме во Охрид.Конструкцијата е на познати инженери конструктори,а лиењето е извршено во  специјализирана фирма.

Подготовките траеја неколку месеци и ги извадивме првите примероци.Пробите покажаа дека оваа елиса е подбора и од сличните американски и јапонски моделарски елиси.

Ова е елиса беше  дамнешен сон на авторот на овој текст и долгогогишен моделар кој видел многу модели,направил уште повеќе учествувал на многу натпревари.

Нова елиса поставена на модел

Елисата има многу специфична конструкција и облик и затоа влече најдобро од досега познатите елиси во Европа и во Америка.Тежи 1,5 грам,долга е 6 инчи,ја движи  гума од 1x3 мм,а може и појака,го поднесува и тоа,но за поголеми модели.Одлично е балансирана,не тресе,туку само го носи  моделот до 20 метри во височина.Тоа го покажаа сите наши досегашни испитувања.

Конструкцијата и производството го  финансираше  инженер кој со моделраството се запозна преку своите синови.Сега е вљубеник во летањето и преку овој текст му благодариме.

Наскоро ќе ви прикажеме и нови производи за моделарски потреби. 

 

Овие елиси се идеални за гумењари со должина на труп до 32 сантиметри и тежина до 20 грама.Може да се користи за  такавикани стапичари (stick),но и за моели со затворен труп.

Ви прикажавма црни и сиви елиси,но ќе ги произведуваме во убава црвена-вишња боја.

contakt

Моментално on-line

We have 6 guests online
English Bulgarian Serbian Irish Macedonian

Посетеност на сајтот

mod_vvisit_counterДенес104
mod_vvisit_counterСевкупно460988

Соработници

Banner

Барај

Developed by sam-digital.com