Почетна

Гумењар со коси ушки

Print PDF

Го нарековме гумењар со коси ушки,бидејќи тоа е карактеристика на овој модел,кој го прават американските моделари од балза,но и јапонски и други моделари.Има повеќе варијанти.

Ние го направивме (Митко у уште ден моделар) од депрон.Лесен е и сигурен во летањето.

Користи елиса од 6 инчи,гума 1x 3 мм,но труп  10 x5 мм е од балза  со што се добива многу лесен модел.

 

Го летавме во Охрид со големо задоволство.Моделот е добар летач,само треба да се има соодветен материјал и  - волја.

Неговиот лет можете да го погледнете на нашиот сајт во одделот видео.

"Верверичка" од летвички од балза

Print PDF

Интересниот модел "врверичка" на еден американски моделар го направивме во неколку варијанти.

Овој пат целиот модел е од балза.За трупот кристевме балза 10x5 мм,за крилата летвички од балза од 2x2 мм,како и за хоризонталецот,вертикалецот и такавиканите ушки на крилата.

Носечките површини се покриени со јапан хартија што го прави уште полесен.

Користи гума 1x3 мм,елиса од 4 инчи,а има и стоен трап.

Се на се' тежи околу 12 грама што многу добар сооднос з ваков модел."Верверичката" поради малата тежина едноставно "стои" во воздухот.Тешко се приземјува.

 

Лета толку убаво што ќе  го освои и човекот кој никогаш немал врска со воздухопловното моделарство.

Мини "верверичка" од балза

Print PDF

Ова е дел од моделите на гумењари од типот "верверичка" само што оваа е  во мини форма и е изработена од балза-кралица на моделараството.

Трупот е од летвичка   балза 10x5 мм,крилата се од 1,5 мм,ушките од 1 мм балза,како и вертикалецот и хоризонталецот.

Користи елиса од 4,5 инчи,гума од 1x3 мм и специјално изработен нос,поточно сериски  произведен.

Моделот е многу лесен и, што е најважно е брз и стабилен што можев да се уверам од денешните летови.Подготвуваме и видео-клип од овој модел кој ќе го поставиме на сајтот кога во Охрид нема да дува силен ветер.Денес дуваше многу силен северен ветер.

Забележавме дека моделот "мини верверичка" лета многу брзо поради малата тежина, добрата елиса И гумата од 1x3 мм.

Задоволството ни беше големо бидејќи добивме модел кој  дава прекрасни моменти на среќа со своите убави и брзи летови.

Профилиран гумењар

Print PDF

Ја ставивме оваа фотка за да се види како е направен профил на крилата на овој гумењар.

Под крилата од депрон,во коренот,ставивме профилирано ребро од 2 мм балза,а потоа го залепивме за депронот.Добимве брзо и лесно  крило со профил.На пробите се покажа дека ова крило има подобри летечки перформанси од  обичното -плоча крило.

Сепак,со  рамно крило побрзо се прави моделот,а и летот не му е лош.

Ова е моделот со профилирани крила.Тоа може да се забележи и од оваа фотка.

"Голема верверица" се качува високо

Print PDF

На фотографијата е голем модел на такавиканата "верверичка" за која веќе пишувавме.Овој има поголем труп-летвичка 3x10 мм,поголеми крила,хоризонталец и вертикалец.Користи елиса од 8 инчи и гума 1x6 мм.

Лета високо и на посилен ветер,што можете да видите на овој сајт во одделот "видео".

Колцата се направени од експандиран полистирол,со што се смалува тежината на целиот модел.Се прави брзо илесно ако ги имате потребните делови.

Овој пат користевме депрон,но посебен што се гледа и по бојата.Тој на долната страна е ребраст и треба да се внимава крилата,хоризонталецот да бидат поставени во правец на ребрастата страна на овој депрон.Во спротивно ќе има поголем отпор ако ребрата не се постават во правец на летот на моделот.

 

Моментално on-line

We have 10 guests online

Посетеност на сајтот

mod_vvisit_counterДенес88
mod_vvisit_counterСевкупно181940

Соработници

Banner

contakt

English Bulgarian Serbian Irish Macedonian

Барај

Developed by sam-digital.com