Електро модел со два мотори

Print PDF

По подолго време еве не пак пред вас.Овој пат малку отстапивме од вообичаената шема да претставуваме модели на гумен погон,туку двомоторен електро модел.

Тоа е модел кој е купен во продавница во Охрид,има два електромотори,стоен трап и се управува со далечини управувач во кој се сместуваат осум батерии од 1,5 волта.Има посебен полнач за батеријата сместена во самиот модел.Батериите во станицата за далечинско се обични,но добро е да се алкални.Повеќе траат.

Не е  многу голем и на бара голема умешност во управувањето.Ако сакате моделот на лета во лево ја намалувате сила на таа страна и обратно.Потоа со еднаква сила на двата мотори моделот лета право.Далечинското има домет од околу 200 метри.Интересно е дека моделот полека слетува кога ќе ослаби силата на батеријата и на моторите.Може да се лета со едно полнење околу десеттина минути.Зависи од оптоварувањето на  електромоторите.Нема класични команди за лево и десно,горе и долу како кај другите радиокомандувани модели.Веке реков, се управува со силата на електромоторите.

 

 

contakt

Моментално on-line

We have 6 guests online
English Bulgarian Serbian Irish Macedonian

Посетеност на сајтот

mod_vvisit_counterДенес115
mod_vvisit_counterСевкупно460999

Соработници

Banner

Барај

Developed by sam-digital.com