Полета гумењарот "птица"

Print PDF

Пред вас е  гумењарот "птица" кој масовно го  летаат моделарите во Соединетите Американски Држави.Тоа е  модел со распон на крила од околу 50 сантиметри,должина на труп-околу 42 сантиметри.Тежи околу 4о грама,

Овој модел користи моделарска гума пирели.Потребни се околу 2 нитки од 1x 3 мм и две од по 1x 1,5 мм.

Прима околу  стотина намотки со должина на гума еднаква на должината на трупот.

Со ваква гума лета околу една минутка,а со подолга гума,за која е потребно да се има мала машинка за намотување,лета и до две и по минутки.

Направен е од депрон,изофлор и стиродур.

Елисата е од 9 инчи и е рачно изработена од балза.

Моментално on-line

We have 2 guests online

Посетеност на сајтот

mod_vvisit_counterДенес29
mod_vvisit_counterСевкупно200709

Соработници

Banner

contakt

English Bulgarian Serbian Irish Macedonian

Барај

Developed by sam-digital.com